Kiedy i jak trzeba nosić maseczkę ochronną? by levitah 21 kwietnia, 2020 0 Bez kategorii

Kiedy musimy zakładać maski ochronne?

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje we wszystkich miejscach, w których jesteśmy narażeni na kontakt z obcą osobą lub z zakażoną powierzchnią. Ministerstwo Zdrowia nałożyło obowiązek noszenia maseczek ochronnych między innymi podczas przebywania:

 • na drogach i placach poza własną posesją,
 • w środkach transportu zbiorowego,
 • w częściach wspólnych nieruchomości – na klatkach schodowych i w windach,
 • w samochodzie osobowym, jeśli jedziemy z osobami, z którymi nie mieszkamy,
 • w miejscach publicznych i ogólnodostępnych – na przykład w bankach, sklepach, na poczcie, w lokalach gastronomicznych czy punktach usługowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na swojej stronie internetowej udostępnia własne zalecenia dotyczące stosowania maseczek ochronnych. Według specjalistów WHO maseczki chirurgiczne i medyczne należy nosić tylko jeśli opiekujemy się osobą zarażoną koronawirusem lub jeśli sami chorujemy na COVID-19. Niestety wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo, nie zdając sobie z niego sprawy, dlatego rządy wielu państw na całym świecie wprowadziły obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla wszystkich swoich obywateli.

Jak prawidłowo używać maseczek?

Niewłaściwie noszone maseczki nie tylko nie zapobiegną zakażeniu, ale mogą nawet stać się jego źródłem. Nie należy lekceważyć zaleceń lekarzy i specjalistów dotyczących zakładania i zdejmowania maseczek ochronnych. Jak w takim razie powinniśmy z nich korzystać? 

 1. Umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu.
 2. Załóż maskę na nos i usta. Upewnij się, że ściśle przylega do twarzy na wszystkich krawędziach.
 3. Nie dotykaj maski kiedy masz ją na sobie. Jeśli przypadkowo dotkniesz maseczki ochronnej zdezynfekuj dłonie lub umyj je ciepłą wodą z dodatkiem mydła.
 4. Zmień maskę na nową, jeśli zawilgotnieje. Nie używaj maseczek jednorazowych wielokrotnie!
 5. Podczas ściągania maseczki staraj się nie dotykać jej od przodu. Złap ją przy uszach, zdejmij i wyrzuć do zamykanego kosza lub schowaj ją do szczelnego foliowego woreczka, jeśli jest wielorazowa.
 6. Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je odpowiednim środkiem.

Dokładne instrukcje znajdziesz też w filmach publikowanych na oficjalnej stronie internetowej i innych publicznych kanałach WHO: https://www.youtube.com/watch?v=M4olt47pr_o#action=share

Pamiętaj, że noszenie maseczki ochronnej nie jest skuteczne, jeśli nie przestrzegasz też innych środków higieny osobistej. Częste mycie lub dezynfekowanie rąk, unikanie dotykania twarzy i ograniczanie kontaktu z obcymi przez niewychodzenie z domu to wciąż najlepsze metody walki z koronawirusem. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Polecamy także
Parujące okulary w maseczce – historia prawdziwa by ania 07 maja, 2020 0 para, parująceokulary, truestory, wilgoć

Jeśli nosisz okulary to doskonale wiesz, ile frustracji wywołuje ich parowanie podczas noszenia maseczki. Masz wrażenie, że jedyna droga do komfortu to ubrać albo jedno, albo drugie? Znamy ten ból.

Czytaj dalej
Maseczka ochronna w Twoim stylu by ania 23 kwietnia, 2020 0 faceoff, maseczka, maskaochronna, staysafe

Nie wiadomo jak długo przyjdzie nam nosić maseczki ochronne. Miesiąc? Pół roku? Dłużej? Nie ma co gdybać – musimy się przygotować. Wybierz wzór, który pasuje do Twojego oryginalnego stylu. Zakryj twarz, pokaż FaceOff.

Czytaj dalej